ZF Group jest globalnym liderem w technologiach napędu, podwozia jak również aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa.

W maju 2015 roku korporacja włączyła w swoje struktury TRW Automotive, tym samym znacznie powiększając liczbę swoich oddziałów – również w Polsce. Połączone firmy w tym momencie zatrudniają ogółem ponad 137 tysięcy pracowników w 230 lokalizacjach w 40 krajach świata. Obecnie ZF jest jednym z największych dostawców branży Automotive na świecie.

POZNAJ NAS:
http://www.zf.com
www.facebook.com/zfgroup.polska

W Częstochowie posiadamy obecnie 6 jednostek:

CENTRUM INŻYNIERYJNE

Częstochowskie Centrum Inżynieryjne specjalizuje się w projektowaniu oraz testowaniu nowoczesnych komponentów samochodowych takich jak: moduły elektroniczne, pasy bezpieczeństwa czy też poduszki powietrzne. Wykorzystywane narzędzia, technologie oraz procesy przy tworzeniu produktów to jedne z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu dostępnie obecnie na świecie. Efekty pracy centrum trafiają do samochodów praktycznie wszystkich wiodących marek na świecie, włączając w to marki premium takie jak BMW, Audi czy Porsche.

Centrum Inżynieryjne funkcjonuje od 2005 roku, składa się z dwóch działów: Elektronicznego oraz Mechanicznego oraz posiada obecnie cztery główne lokalizacje:

 • Częstochowa, ul. Rolnicza 33
 • Częstochowa, ul. Pułaskiego 78, 80
 • Częstochowa, ul. Legionów 63
 • Łódź, ul. Piłsudskiego 86

Nowy oddział Centrum Inżynieryjnego w Łodzi został otwarty w czerwcu 2017 roku w nowoczesnym biurowcu Symetris Business Park. Decyzja ta była związana z dynamicznym rozwojem Działu Elektronicznego oraz wysokim zapotrzebowaniem na wsparcie naszej kadry inżynierskiej w projektach realizowanych na poziomie globalnym.

Dywizja Mechaniczna zajmuje się:

 • Tworzeniem prototypów oraz testami realizowanymi przy ich użyciu;
 • Modelowaniem oraz pracami symulacyjno-obliczeniowymi;
 • Pracami konsultacyjnymi, w ramach których tworzona jest koncepcja oraz dokumentacja.

Dział Mechaniczny koncentruje się na dostarczaniu wsparcia dla rozwoju produktów i usług części mechanicznych dla jednostek biznesowych i linii produktów ZF poprzez skuteczne i niezawodne zarządzanie naszymi kluczowymi procesami:

 • Inżynieria SBS (Systemy Pasów Bezpieczeństwa),
 • Inżynieria IRS (Systemy Poduszek Powietrznych),
 • Modelowanie i Symulacja,
 • Prototypownia,
 • Inżynieria Zapewnienia Jakości.

Zespół inżynierów Działu Mechanicznego SBS i IRS koncentruje się głównie na działaniach inżynierskich, definiowanych jako zadania serwisowe lub zadania podprojektowe, m.in. modelowanie i projektowanie CAD, analizy wymiarowe, współpraca przy opracowywaniu komponentów i produktów, komponenty oceny i produkty po procesie walidacji oraz wspomaganie działań weryfikacyjnych i walidacyjnych związanych z nowymi wydaniami narzędzi (tylko dla SBS). Obie grupy tworzą nowe systemy i produkty, weryfikują i ulepszają już istniejące produkty, rozwiązują problemy techniczne. Ponadto pełnią rolę wspierającą dla Zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Częstochowie w zakresie zagadnień inżynierskich, jako zadania serwisowe.

Główne produkty działów SBS i IRS:

Zespół Inżynierski ds. Modelowania i Symulacji świadczy usługi inżynieryjne dla zaawansowanej symulacji numerycznej. Grupa zapewnia zaawansowane modele numeryczne i symulacje dotyczące wszystkich produktów Dywizji Mechanicznej.

Przykładowe analizy:

Weryfikacja bezpieczeństwa poduszek powietrznych pasażera

Prototypownia zlokalizowana w Częstochowie ściśle współpracuje z innymi lokalizacjami ZF na świecie, głównie Alfdorf (Niemcy), ale także Bricherasio (Włochy), Vigo (Hiszpania), Seul (Korea) czy Yokohama (Japonia). Współpraca ta koncentruje się na produkcji poszczególnych części i prototypów dla wielu klientów.

Inżynieria Zapewnienia Jakości to zespół, który stanowi grupę wsparcia dla Działu Mechanicznego. Skupia się głównie na działaniach definiowanych jako zadania serwisowe lub zadania podprojektowe, takie jak: przetwarzanie dokumentacji i wsparcie dla jednostek zlokalizowanych w Częstochowie.

Dywizja Elektroniczna zajmuje się:

 • Tworzeniem oprogramowania dla mikrokontrolerów 16/32 bitowych;
 • Rozwojem oraz kalibracją algorytmów różnorodnych podsystemów samochodowych;
 • Projektowaniem układów elektronicznych;
 • Testowaniem oprogramowania oraz zintegrowanych systemów elektronicznych;
 • Tworzeniem oprogramowania narzędziowego ma komputery klasy PC;
 • Projektowaniem obudów dla modułów elektroniki i symulacją ich właściwości mechanicznych oraz termicznych.

Laboratoria centrum wyposażone są w specjalistyczny sprzęt taki jak oscyloskopy, analizatory widma, multimetry, zasilacze programowalne, stacje lutownicze, mikroskopy do inspekcji elektroniki, kamery termowizyjne, narzędzia do zaawansowanej analizy różnych magistral komunikacyjnych w samochodach (np. CAN, LIN, Ethernet), komory klimatyczne do zaawansowanych testów rozwijanych modułów, czy też stanowiska do testowania kompatybilności elektromagnetycznej elektroniki.

Przykłady produktów z jakimi na co dzień działamy w dziale elektronicznym to: elektroniczne moduły uruchamiania poduszek powietrznych, moduły autonomicznej jazdy wykorzystujące kamery oraz radar, elektryczne wspomaganie układu kierowniczego, układy kontroli trakcji (ABS/ESP), elektryczne hamulce postojowe, silniki do samochodów elektrycznych czy też układy elektroniki wtrysku paliwa.

Główne obszary działania centrum Elektronicznego przedstawiono poniżej:

Przykład narzędzi oraz technologii z jakimi inżynierowie mają styczność w dziale oprogramowania poniżej:

CENTRUM INFORMATYCZNE

1 sierpnia 2016 roku oficjalnie rozpoczęła swoją działalność nowa jednostka ZF Group - Centrum IT zlokalizowane w Częstochowie przy ul. Rolniczej 33.

W ramach naszego Centrum Informatycznego możemy wyróżnić wiele zespołów m.in.:

 • Globalny zespół SAP;
 • Analiza Biznesowa;
 • Zarządzanie Konfiguracją;
 • Globalny zespół Infrastruktury IT;
 • Bezpieczeństwo IT;
 • Wsparcie aplikacji inżynieryjnych;
 • IT Project Management.

Co oferujemy Studentom i Absolwentom?

Nasza firma oferuje:

 • PŁATNE PRAKTYKI
  W ZF dajemy możliwość odbycia całorocznych płatnych praktyk. Program dedykowany jest studentom, którym zależy na zdobyciu nowych doświadczeń i poznaniu specyfiki firmy motoryzacyjnej. Może w przyszłości będziemy Twoim pracodawcą? Czas trwania praktyk: od 1 do 3 miesięcy, godziny odbywania praktyk są elastyczne.
 • Stanowiska stażowe na podstawie umowy o pracę
  Z myślą o absolwentach i studentach ostatnich lat, stworzyliśmy Programy Stażowe umożliwiające postawienie pierwszych kroków na ścieżce kariery zawodowej w branży motoryzacyjnej. Nasze programy choć różnią się w zależności od lokalizacji, wszystkie zostały zaprojektowane tak, aby dać szansę udziału w ambitnych projektach przy wsparciu ekspertów z danego zakresu. Uczestnictwo w nich to źródło cennych doświadczeń zawodowych, a w wielu przypadkach początek fascynującej kariery w naszej organizacji.
 • Stałe zatrudnienie na stanowiskach specjalistycznych na podstawie umowy o pracę
  W związku z ciągłym rozwojem, praktycznie cały czas rekrutujemy osoby na stanowiska specjalistyczne. W ramach Dywizji Elektronicznej poszukujemy: Inżynierów Oprogramowania, Inżynierów Projektowania Elektroniki, Inżynierów Testów Systemowych czy też Inżynierów Testów Środowiskowych. W ramach Dywizji Mechanicznej poszukujemy głównie: Inżynierów Projektowania, Inżynierów Produktu, Inżynierów Modelowania i Symulacji oraz Inżynierów Testów.

Aktualne ogłoszenia o pracę można znaleźć tutaj: zf.com/careers

Studenci zainteresowani:

 • Zwiedzaniem zakładu produkcyjnego poduszek powietrznych lub Centrum Inżynieryjnego ZF w Częstochowie, przy ul. Rolniczej 33 (zasady zwiedzania: 1.grupa studentów maks. 20 osób + 1 opiekun; należy zabrać dokument ze zdjęciem);
 • Uczestniczeniem w wykładach z tematyki Automotive prowadzonym przez inżynierów CEC ZF na terenie WE;
 • Realizacją pracy dyplomowej z tematyki branży motoryzacyjnej w obszarach elektroniki, informatyki lub mechaniki
 • Programem praktyk, staży lub pracą w naszej firmie

proszeni są o kontakt z jedną z poniższych osób:

 • z dr hab. inż. Sławomirem Grysiem, prof. PCz., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
 • • z Ambasadorem ZF na Politechnice Częstochowskiej: Damian Blukacz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

lub bezpośrednio z firmą:

 • adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zapoznaj się z naszymi ofertami pracy: zf.com/careers Wybierz stanowisko, na którym chcesz rozwijać swój talent i pasję. Wyślij CV Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ta strona używa ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki Ok, rozumiem.